İyi Bir İçerik Stratejisinin Markanıza Sağlayacağı 7 Getiri

Yazar: Çağla Mozakoğlu
10 Eylül 2020

Gelişen teknoloji ve değişen dünya standartlarıyla birlikte dijital alana ilgi her geçen gün daha da artıyor. Bu değişimlerden elbette ki pazarlama sektörü de payına düşeni alıyor ve içerik pazarlama giderek daha fazla önem kazanıyor. Peki, neden içerik pazarlamaya önem vermelisiniz? Gelin birlikte bakalım.

Dijital ortama ilginin yoğunlaşmasının sebepleri arasında teknolojik ilerlemeler, her gün bir yenisi oluşturulan gelişmiş app’ler ve sosyal medyanın hayatın içerisinde edindiği güçlü konum gibi pek çok unsur saymak mümkün. Fakat esas sebebe değinmek gerekirse, insan merak eden bir varlık ve bu merakı gidermek için teknoloji bulunmaz bir nimet. Bilgiyi fazlasıyla ve tek bir tıkla sunan sanal dünya ise tam da bu sebeple her geçen gün daha fazla ilgi görüyor.

Sanal dünyanın bu kadar geniş ve ilgi görür hale gelmesi, öte yandan başka birtakım problemleri de ortaya çıkarıyor. Evet, bilgiye tek bir tıkla ulaşılabiliyor fakat kullanıcı tıklanacak sayısız kaynakla karşı karşıya kalıyor. Dolayısıyla bu sayısız kaynak arasında, işletmelerin güven sağlayabilmesi ve tercih edilir konumda bulunması da tutarlı ve ilgili içeriklerle mümkün hale geliyor. Bu da içerik pazarlamanın önemini daha da artırıyor.

Tüketici Güveni Öncelikle Sanal Ortamda Sağlıyor!  

İhtiyaçlar ve isteklerle birlikte yaşam koşulları da değişiyor ve bir yerde zorlaşıyor. Özellikle metropol hayatında iş ve sosyal yaşama yetişmek için insanlar kendini sürekli bir koşuşturma içerisinde buluyor. Bu yoğun temponun içerisinde ise mümkün olan her işini en kolay yolla, yani sanal ortam aracılığıyla gerçekleştirmeyi seçiyor. Hatta öyle bir noktadayız ki artık kişiler yalnızca firmalara değil birbirine dahi güvenmek için ilk aşamada sosyal medya hesaplarında detaylı bir gezintiye çıkıyor.

Hal böyleyken, firmalar için de sosyal medya ve web sitelerinde etkili, ilgili ve faydalı içerikler üretip tüketicinin güvenini kazanmak şart haline geliyor. Bununla birlikte, firmanın bu sanal ortamlarda kullandığı “ses tonu” ve çizdiği imajın da özenle belirlenmesi ve firmanın çizgisini yansıtması gerekiyor. Unutmayın, internet kullanıcısı merak ettiği her bilgi için sanal ortama başvurduğu gibi firmanızı tanımak için de ilk iş olarak sosyal medya hesabınıza ve web sitenize bakıyor!

Tutarlı ve Etkili İçerik, Var Olan Kitleyi Kaybetmemek Adına da Önem Taşıyor…

Firmanızın tanınır ve prestijli bir isme sahip olması, artık içerik pazarlamasına özen göstermeniz gerekmediği anlamına kesinlikle gelmiyor. Hatta aksine bu durum, sizden beklenenin daha da üst seviyelerde olduğuna işaret ediyor. Öyle ki tüketici, prestijli firmanın yarattığı imajı, içeriklerinde de aynı çizgide görmeyi bekliyor. Dolayısıyla içerik üretiminde etkili, alakalı ve tutarlı olmasının yanı sıra her birinin firma imajınıza uygun içerikler olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Konuyla İlgili Bir Örnek:

Cips ve aperatif yiyecekler üreten bir şirket, yakın zamanda bir ürünü için televizyon reklamı yayınladı. “Logo yok” teması çevresinde ele alınan bu reklamda, üretilen cipsin logo ya da marka ismi kullanmadan yalnızca paket renkleri ve bir üçgen üzerinden tanınabileceğini iddia etti. Pazarlama adına oldukça özgün ve etkili bir iş ortaya koyan firmanın bu reklamı, tüketici tarafından fazlasıyla beğenilmekle birlikte marka imajı hanesine bir artı eklemeyi de başardı.

İçerik üretiminde belirlenen çizginin de işte tıpkı bu reklamdaki gibi markayı kendi başına tanımlayabilecek şekilde keskin hatlara sahip olması gerekiyor.

Kaliteli İçerik Üretimi Firmalara Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

İçerik üretimine neden önem vermeniz gerektiğine dair etraflıca bir giriş yaptıktan sonra esas konuya gelebiliriz: Kaliteli içerik üretiminin firmanıza getirileri neler olacak? Bu soruya cevap olarak pek çok madde sıralanabilir…

1. Daha Az Maliyetli Bir Pazarlama Yöntemidir

Geçmişten günümüze pek çok firmanın faydalanmaya devam ettiği geleneksel pazarlama, televizyon ve radyo reklamları, gazete ilanları, broşürler vb. reklam sektörünün ürünlerinden yardım alıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, geleneksel pazarlama yöntemleri genellikle tek yönlü bir iletişimden oluşan ve aynı zamanda fazlasıyla maliyetli yöntemler oluyor. Buna alternatif olarak ortaya çıkan dijital pazarlama ise gelişen teknoloji ve dijital ortama ilginin artmasıyla her geçen gün daha fazla talep görüyor.

Dijital pazarlama için rahatlıkla, geleneksel pazarlamaya oranla hem maliyet olarak daha ucuz hem de etkisi daha fazla bir pazarlama yöntemi diyebiliriz. Çünkü dijital pazarlama, çoğu zaman “ağızdan ağıza pazarlama”yı hedef alıyor ve tüketici için güvendiği bir yakının referansı her zaman bir adım daha önde duruyor. Bunun yanı sıra içerik üretimi için maksimum düzeyde gerekli olan şey, paradan ziyade geniş bir zaman oluyor.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama, kısaca firmaya ait bir ürünü kullanan kişinin, bir başkasına ürün için referans olmasından faydalanılan pazarlama yöntemidir. Bunu daha iyi anlayabilmek adına günümüzdeki vlogger’ları düşünebilirsiniz. Vlogger, kendisine firma tarafından gönderilen ürünü kullanıyor ve deneyimlerini sosyal medya aracılığıyla takipçileriyle paylaşıyor. İşte bu durum, ağızdan ağıza pazarlama olarak adlandırılıyor.

2. SEO Çabalarınıza Olumlu Yönde Bir Katkı Sağlar

Arama motorlarında ilk sırayı almak pazarlama açısından kocaman bir artı oluşturuyor. Bu artıyı almak adına kıyasıya bir rekabet içerisine giren firmalar ise değişen algoritmalara göre web sitelerinde sürekli bir yapılandırma çalışması gerçekleştiriyor. Bu noktada alakalı içerik üretimi de büyük bir paya sahip. İçeriğiniz aratılan kelimeler ile ne derece uyuşursa arama motorları tarafından üst sıralara taşınmanız o kadar kolaylaşıyor.

Bunun için güncel algoritmalara uygun bir içerik stratejisi belirlemek de önem arz ediyor. Örneğin; sütun/konu kümeleri modeli (topic cluster) işe yarar bir strateji olarak sıklıkla tercih ediliyor. Konu kümeleri modelini kısaca web sitesinde yer alan içerikleri ortak anahtar kelimeler altında gruplandırarak düzenli bağlantılar oluşturmak şeklinde tanımlayabiliriz. Google algoritmaları, bu modelde olduğu gibi düzenli ve doğrudan alakalı içeriğe yönlendiren bağlantıları arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştiriyor.

3. Dönüşümü Artırır

Gerek geleneksel gerek dijital pazarlama olsun, her iki pazarlama yönteminin de hedefleri arasında satın alma oranını artırma yer alıyor. Kaliteli bir içerik bu noktada bilinçli tüketiciyi kendine çekme açısından büyük oranda fayda sağlıyor. Kişi talep ettiği ürünün kendi ihtiyaçlarına ne kadar uyumlu olduğunu ve nasıl kullanabileceğini detaylıca öğrendiğinde, satın almaya ikna olması da kolaylaşıyor.

Dönüşüm oranını artırabilmek için içeriklerinizde harekete geçirici mesaj (call to action) kullanmaya özen göstermenizde fayda var. “Bize katıl!”, “Ücretsiz Deneyin!” ya da “Daha fazla bilgi edinin.”, bu gibi harekete geçirici butonlar web sitesi kullanıcısına rehberlik etmesi ve içerikten satın almaya doğru yönlendirilmesi için önem taşıyor. 

4. Potansiyel Müşteri Kazandırır

Ne kadar ilgi çekici ve alakalı içerikler oluşturulursa, içeriklerin takip edilme oranı da aynı düzeyde artıyor. Bunun devamında ise kaliteli içeriğin diğer faydaları da domino taşları misali ardı sıra gelmeye başlıyor. Dolayısıyla, kaliteli içeriklere sahip olan web sitesinin arama motorlarındaki sırası da yükseliyor.

Arama motorunda web sitenizin ilk sıralarda yer alması, içeriklerinizle anında karşılaşan tüketicinin ihtiyaç halinde sizi tercih etmesini kolaylaştırıyor. Öte yandan, arama motorunda gezinti yaptığı sırada özel ilgi alanlarıyla alakalı ve faydalı içerikleriniz olduğunu keşfeden bir kullanıcı da potansiyel müşteri olarak hanenize yerleşiyor.  

5. Halihazırda Var Olan Kitleyi Elde Tutmayı Sağlar

Yazının ilk paragraflarında da belirttiğimiz üzere, belirli bir imaja ya da kitleye sahip olmak, içerik üretimi sırasında ciddi bir sorumluluk anlamına geliyor. İçeriklerinizdeki trafik ne derece yoğun olursa olsun, sayfanız ziyaretçiler tarafından ikinci kez ziyaret edilmeye uygun görülmüyorsa bu trafik ne yazık ki hiçbir şey ifade etmiyor.

Burada mühim olan web sitenizin ziyaretçilerin beklentisini karşılayarak ihtiyaçları halinde ilk başvuracakları sayfa haline gelmesi oluyor. Bunun yolu da etkili ve kaliteli içerik üretiminden geçiyor.

6. Güvenilir Bir İmaj Çizmeye Yardımcı Olur

Güven konusu da yazının başında değindiğimiz bir unsur olmakla birlikte belki de pazarlamanın en önemli şartı diyebiliriz. Tüketici ile bağ kurma, tercih edilen olma, dönüşümü artırma, kitleyi elde tutma vb. tüm hedefleri gerçekleştirmenin ilk yolu güven oluşturmaktan geçiyor. Ve bu güveni oluşturmada da yine kaliteli içerik etkili bir yöntem oluyor.

Hedef kitlenize kendinizi tanıtıp onların sorularını yanıtlayabileceğiniz bir platform olan dijital dünya, tüketici ve firma arasındaki yakınlığı artırıyor. Kişi, ihtiyacı olan ürünle ya da merak ettiği bir konuyla ilgili detaylı bilgiye kolaylıkla ve kaliteli bir içerikle ulaştığında markaya olan güveni de daha çok güçleniyor.

7. Sosyal Medyada İlgiyi Artırır  

Sosyal medyanın hayatımızda tuttuğu yerin büyüklüğünden sanıyoruz ki bahsetmeye gerek yoktur. Öyle ki artık çoğu kişi merakını gidermek adına arama motorlarından önce sosyal medyaya başvuruyor. Sosyal medya kullanıcıları, gideceği restauranttan giyeceği kıyafete ve hatta seyahatlere bile karar vermede sosyal medyanın trend sayfalarından faydalanıyor. Hal böyleyken, bu mecralarda aktif hale gelmek de markalar için önem taşıyor.

Bilinen ve prestijli bir markanın sosyal medya takipçisi sayı olarak fazla görünebiliyor. Fakat bu takipçilerden kaç tanesinin markanın içerikleriyle ilgilendiği esas önemli detay oluyor. Burada mühim olan, takipçi sayınızın değil gerçekten içeriklerinizi merakla takip eden kişilerin sayısının kaç olduğu. Ve dolayısıyla sosyal medyada da sayfanıza gösterilen ilginin artması, ne derece kaliteli içerik ürettiğinize bağlı oluyor.

Toparlamak Gerekirse…

Dijital pazarlama, gün geçtikçe geleneksel pazarlama yöntemlerini geride bırakarak daha etkili hale gelmeye başlıyor. Özellikle sosyal medyanın payı bu konuda yadsınamayacak kadar büyük… Merak ettikleri herhangi bir konuya dair en kısa yoldan ve en etkili sonucu elde etmek isteyen internet kullanıcılarının bu talebine karşılık vermek ise kaliteli içerik üretimiyle mümkün hale geliyor. Dolayısıyla marka hedeflerini gerçekleştirebilmek için de içerik üretimine ekstra özen göstermek gerekiyor.

Sürekli ve kaliteli içerikler üreten markalar, daha yoğun ve kalıcı bir trafik elde ediyor. Ayrıca bu içeriklere marka imajını da belirgin bir şekilde yansıttığında tüketiciye karşı güçlü bir marka duruşu sergileyerek güvenilirliğini artırıyor. Alakalı içeriklerin sayısı fazlalaştıkça SEO çabaları da karşılık buluyor ve marka arama motorlarında üst sıralara yerleşiyor. En nihayetinde imajı, kalitesi ve güvenilirliğiyle kullanıcıları kendine çekmeyi başaran firma, satış oranını artırarak kar elde ediyor.

Tüm bunlardan hareketle ve kısaca; kaliteli bir içerik, pek çok kapıyı aynı anda açan bir anahtardır demek mümkün hale geliyor…


23 Mart 1995 tarihinde doğdu. 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı’ndan mezun oldu. Aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmekle birlikte, mesleki yolculuğunu Makevisible bünyesinde İçerik Yazarlığı pozisyonunda sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Makevisible. Tüm hakları saklıdır.
Designed by ordek.co