Pillar Content (Cornerstone) Nedir?

Yazar: Pınar Kenar
20 Mayıs 2020

SEO çalışmalarında sayfa biçimi de içeriğin kendisi kadar öne çıkmaya başladı. Bu nedenle pillar content’ler, artık eskisinden çok daha değerli bir konumda. Köşe taşı içeriği olarak da adlandırılan bu içerik türü, sayfanızın aramalarda görünmesini sağlamakla birlikte uzun vadede çok daha olumlu geri dönüşler sağlıyor.

Yaptığınız araştırmalar ve konuya dair okuduğunuz sayısız içerikten sonra SEO’yu anlamaya bir adım daha yaklaştığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak siz adım attıkça, bilgilerinizi üzerine kurduğunuz tüm yapı bir anda değişerek bu konudaki bilgi birikiminizi yerle bir edebilir. Bu nedenle “SEO’yu anlamak” aslında göründüğünden daha güçlü ve sürekli çalışma gerektiren bir iddiadır.

Arama motoru algoritmaları bu kadar hızlı bir şekilde değişirken, web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarının (SERP – Search Engine Results Page) ilk sıralarında yer alacak şekilde optimize etmek oldukça zordur. Çünkü bunun için sabit bir stratejiye sahip olmak neredeyse imkansızdır. Ancak “pillar content”ler, Türkçe anlamıyla “sütun içerikler”, SEO dünyasının en uzun ömürlü içerik metotlarından biridir.

Pillar Content (Cornerstone) Nedir?

Pillar content, tam karşılığıyla sütunlu içerik, konu kümelerinin yer aldığı ana zemini oluşturur. Bir konunun tüm yönlerini tek bir sayfada kapsayan bu içerik türü, tipik blog sayfalarından daha uzun olmakla birlikte konuyu derinlemesine ele almaz. Bu noktada konunun derinine inme işini, belirli bir anahtar kelimeyle oluşturulan konu kümeleri (topic clusters) devralır. Kısacası pillar content, belirli bir ana konuyla ilgili soruları yanıtlar (yatay); ilgili küme içeriğinde ise daha fazla ayrıntıya yer verir (dikey). Buna göre pillar content’leri, genellikle 2 bin ila 10 bin sözcükten oluşan detaylı içerikler olarak açıklamak mümkündür.

Pillar Content’e (Cornerstone) Neden İhtiyaç Duyulur?

Google arama algoritmalarındaki değişiklikler web sitelerinin hayatta kalması için birçok farklı stratejiyi gerekli kılsa da pillar content’in gücü baki… Çünkü bu içerik türü, söz konusu sitenin aramalarda bulunmasına yardımcı olduğu gibi Google’ın E.A.T. kriterlerini yakalamanın da en etkili yolunu oluşturuyor. Ve bu yönüyle SEO peyzajının -adı üstünde- köşe taşlarından birini oluşturarak, kurulan yapının zamana meydan okumasını sağlıyor. Başkaları için bir kaynak olarak işlev gören ve hatta başka bir yerde yayınlanmamış çığır açan bilgilerle dolu sayfalar oluşturduğunuzda, doğal olarak arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamanız yükselir. Bunun yanı sıra bu içerikler, kendinizi ya da markanızı bir kanaat önderi olarak konumlandırmanızı da sağlar. Ayrıca İçerik Ajansı tarafından oluşturulan bu içerikleri, farklı kanalları beslemek için blog yayınlarına, infografiklere, videolara, e-postalara, sosyal medya güncellemelerine ve daha fazlasına dönüştürerek içerik stratejinizi çok yönlü bir şekilde planlayabilirsiniz.

Pillar (Cornerstone) Content, Değişimi Yakalamak için Değişmez Çözüm

Web kullanıcılarının arama davranışları hızla değişim gösteriyor. Dolayısıyla yapılan aramalara dair sonuçları sunmak ve yorumlamak için kullanılan teknolojiler de sürekli güncelleniyor. Bu nedenle anahtar kelimelerin gelişigüzel sıralandığı blog içerikleri, artık ne yazık ki optimizasyon çalışmalarının kısa yollarından biri değil. Uzun lafın kısası, artık sayfa biçiminin öne çıktığı bir dönem başladı ve buna göre pillar content’ler eskisinden çok daha değerli bir konuma ulaştı. Yoast SEO eklentisinde Köşe taşı içeriği (cornerstone content) olarak da adlandırılan bu içerik türü, kullanıcıların yaptığı aramalarda bulunmanıza yardımcı olmak için birebir çözüm sunuyor. Bunun yanı sıra sunduğunuz kaynak itibarıyla sayfanıza ve işletmenize uzun vadede daha birçok olumlu geri dönüş sağlıyor. Pillar Content’lerin etki alanını daha iyi anlayabilmek için arama motorlarının gelişimindeki etki-tepki ilişkisinin biraz daha derinine inmekte fayda var:

Artık Uzun Kelimelerle Arama Yapılıyor

Google’da arama yapmadan önce aklınızdan geçenlerin, aslında arattığınız kelimelerden daha uzun olduğunu fark etmiş olmalısınız. Aynı nedenden dolayı günümüzde kullanıcıların büyük çoğunluğu, istedikleri en yakın sonuca ulaşabilmek için olabilecek en uzun kelimelerle arama yapıyor. Örnek vermek gerekirse, “kitapçılar” şeklinde arama yapmak yerine “bana en yakın ikinci el kitapçılar 4. Levent” gibi… Bu durumun iki temel nedeninin olduğu söylenebilir. Birincisi, sesli arama kullanımının kısmen de olsa artması olarak gösterilebilir. İkinci ve en önemli neden ise kullanıcıların, uçsuz bucaksız web dünyasında aradıkları sonuçlarla ilgisi olmayan kaynakları ayıklamak istemesi… Ve buna istinaden kullanıcılar, Google’ın kendilerine ilk sıralarda sunduğu kaynaklara güveniyor.

Arama Motorları Sürekli Daha İyisini Yapıyor

Yukarıdaki duruma bağlı olarak Google’ın algoritmaları, arama yapanların sorgularına mümkün olan en iyi yanıtları sunmak adına makine öğrenimi sayesinde günden güne gelişiyor. Bu gelişim örneklerinin en dikkat çekici olanı ise konuşma sorgularını tek tek anahtar kelimeler yerine bütün bir düşünce olarak yorumlama yeteneği… Bu da arama yapanların, en faydalı kaynağa ulaşabilmelerini kolaylaştırıyor.

Söz konusu gelişmeler, blog yazarları ve SEO uzmanlarının içerik oluşturma ve düzenleme konusunda mümkün olan en kapsamlı çalışmaları yapmasını gerekli kılıyor. Kısacası belirli bir konu hakkında çok sayıda aramayı karşılamak için içeriğin, uzun biçimli anahtar kelimelerle (long tail keywords) kurgulanmış olması ve birbirine bağlı birçok alt küme ile ele alınması gerekiyor. Bu da pillar content ve onun omurgasını oluşturan “konu kümesi modeli” (topic cluster model) ile mümkün. Konuyu daha iyi kavramak için biraz da bu modeli ele alalım.

Topic Cluster Model’i Anlamak

Topic cluster, kavramsal olarak “konu dizisi” veya “konu kümesi” olarak tanımlanabilir. Topic cluster model, ana konuya ilişkin URL’leri düzenlemeyi ve birbirine bağlamak için daha bilinçli bir site mimarisi kullanmayı ifade ediyor. Bu mimarinin ana bileşenlerini ise içerik sütunu, köprüler ve topic clusters (konu kümeleri) oluşturuyor. Bunlar bir araya geldiğinde ise pillar content ortaya çıkıyor. Bu modele göre ele alınmak istenen geniş konular, bunlara dair anahtar kelimeler kullanılarak sıralanıyor. Böylece;

 • İlgili site Google’ın daha fazla sonuç sayfasında yer alıyor,
 • Arama yapanlar sitedeki bilgilere daha kolay ulaşabiliyor,
 • Oluşturulan kaynak, arama motorlarında daha fazla otoriteye sahip oluyor.

Pillar (Cornerstone) Content Nasıl Oluşturulur?

Bir pillar content oluşturmak için öncelikle, sitenizin görünürlüğünü yalnızca anahtar kelime odaklı planlamaktan vazgeçmelisiniz. İşe, farklı kollara ayrılabilecek geniş bir konu düşünmekle başlayabilirsiniz. Buna göre sayfanın giriş kısmında, hitap ettiğiniz kitlenin en önemli ilgi alanlarını ve soru işaretlerini göz önünde bulundurmalısınız. Sütun sayfalarının, kullanıcıların bir konu hakkında sahip olabileceği herhangi bir soruyu yanıtlaması gerekir. Bu, sayfanızın sıralandığı bir Google arama terimine girdiklerinde kullanıcıların sütun sayfanızı tıklamalarını sağlar. Sonrasında ise kullanıcılar, bu sayfadaki köprüler aracılığıyla, daha belirli küme içeriklerine giden bağlantılara tıklar.

Pillar (Cornerstone) Content Nasıl Olmalı?

 • Bir pillar content, blog kısmı yerine web sitenizdeki bir içerik sayfası olmalı.
 • Sayfanın URL’i web sitenizin mimarisinde kısa biçimli ve yüksek arama hacimli olacak şekilde bulunmalı. (Alan adı ile sütun arasında fazladan dizinler olmamalı.)
 • Konu kümelerinin başlıkları, uzun kuyruk arama hacimli niş anahtar kelimelerden oluşmalı.
 • İçerik sütunu ve konu kümeleri, dahili bağlantılar aracılığıyla birbirine entegre edilmeli. (Google tarafından geriye atılmamak için dahili bağlantılar çok iyi planlanmalı.)
 • Başlıklar ve alt başlıkların okuyucuyu bilgi yolculuğu boyunca yönlendirmesi adına, içeriğin giriş kısmında bağlantılarla oluşturulmuş bir içindekiler tablosu bulunmalı.  
 • Ayrıca gezinme kolaylığı sunmak adına sayfanın en yukarısına dönme seçeneği de yer almalı.

Pillar (Cornerstone) Content Oluşturduktan Sonra Neler Yapılmalı?

 • Oluşturduğunuz içeriğin web sitesi sayfalarındaki görünürlüğünden emin olmalısınız.
 •  İçeriği güncel tutmak için takviminize bir hatırlatma ekleyebilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızda tüm içeriği veya konu kümelerini düzenli olarak paylaşabilirsiniz.
 • Yayınlayacağınız blog yazılarında, sayfanızda yer alan konu kümelerine bağlantılar verebilirsiniz.
 • İçerikleri remarketing çalışmalarında konumlandırabilirsiniz.
 • Yayınladığınız bültenlere tüm içeriğin veya konu kümelerinin linklerini ekleyebilirsiniz.
 • İçerikleri potansiyel müşterilerinize yönelik otomatik e-postalara ekleyebilirsiniz.
 • Sayfada yer alan içerikleri LinkedIn gibi yüksek görünürlüklü sitelerde yayınlayabilirsiniz.
 •  İçerikteki bilgileri kapsayan ve ilgi uyandıran bir SlideShare sunumu oluşturabilirsiniz.
 • Sayfaya ilişkin çevrimiçi basın bültenleri hazırlayabilirsiniz.
 • Sektöre dair forumlarda sayfanızdan bahsedebilirsiniz.
 • Bağlantılarınızla bir araya geldiğinizde sayfanızı ön plana çıkarabilirsiniz.
 • Birebir mailleşmelerinize sayfanızın linkini ekleyebilirsiniz.
 • Sayfanızın çalışanlarınız ve takipçileriniz tarafından paylaşılması için faydalı teşvikler verebilirsiniz. 

Unutmayın; dijital dünyada ziyaretçileriniz ve müşterilerinizle olan ilişkilerinizi sağlam temellere oturtmak adına web sitenizin mimarisinde dev sütunlara ihtiyacınız var. Pillar content ise tam anlamıyla bu rolü üstlenerek yapınızı daha da yukarılara taşımak için birebir.


12 Eylül 1995 tarihinde doğdu. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2 yıl yayıncılık alanında deneyim kazandıktan sonra İçerik Pazarlama alanına yöneldi ve 2019’dan itibaren kariyerine Makevisible’da devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Makevisible. Tüm hakları saklıdır.
Designed by ordek.co