Yeni Başlayanlar için: İçerik Yazarlığında Başarıya Götüren 8 Alışkanlık

Yazar: Pınar Kenar
19 Mayıs 2020

Bir “pazarlama içeriği”, yaratıcılık ve ifade gücünün yanı sıra birtakım somut ölçütlerin sağlanmasını da gerekli kılar.

İçerik yazarı olmak için ihtiyacınız olan en önemli unsurlar isteğiniz, ifade yeteneğiniz ve yazı araçlarınızdır. Fakat başarılı bir içerik yazarı olmak için asıl ihtiyaçlarınız, içerik oluşturma aşamasından çok daha öncesinde başlar. İster bir saha çalışanı olun isterseniz de tüm mesainiz masa başında geçsin; işinizin en iyilerinden biri olmak için deneyime ve bolca ısınma egzersizine ihtiyaç duyarsınız.

Konu içerik yazarlığı ise bu ihtiyaçlar size bazı yönleriyle istisnai gibi görünebilir. Örneğin; öğrencilik yıllarında yazdığınız kompozisyonlarla çevrenizin ve öğretmenlerinizin övgüsünü yıllar öncesinden toplamış olabilirsiniz. Ya da en iyi metinlerinizi hazırlık yapmaksızın, ansızın gelen ilhamlar ile yazmışsınızdır. Fakat şunu unutmamanız gerekir: Bir “pazarlama içeriği”, yaratıcılık ve ifade gücünün yanı sıra birtakım somut ölçütlerin sağlanmasını da gerekli kılar.

Daha Hızlı ve Nitelikli İçerik Üretimi… Ama Nasıl?

İçerik pazarlama söz konusu olduğunda, bu alan için birçok tanım ve amaçtan bahsetmek mümkün. Ancak içerik pazarlamanın bir yazar için en genel tanımı ve amacının, belirli bir kitle için değer sağlamak olduğu söylenebilir. Az önce somut ölçütler olarak bahsettiğimiz içerik pazarlama metrikleri, içeriklerinizin bunu ne kadar sağlayabildiğini göstermesi açısından önemlidir. Metriklerin gösterdiği sonuçlar, içeriklerinizi oluşturduktan sonra yola nasıl bir strateji ile devam etmeniz gerektiğini gösterir. Fakat işinizde kalıcı bir başarı elde etmek için daha fazlasına ihtiyacınız var. Bunlar kabaca şöyle sıralanabilir:

 • Derin bilgi birikimi
 • Gelişmiş yazma becerisi
 • Hızlı yaratıcılık

Bu üç temel şartı karşılamanın, birtakım iyi alışkanlıklarla aslında gayet ulaşılabilir bir hedef olduğunu belirtmeliyiz. Birazdan önereceğimiz kazanımlar sayesinde içeriklerinizin altyapısını, yazım aşamasından çok daha önce güçlendirmeye başlayabilirsiniz.

8 Adımda Uzmanlığınızı ve Başarınızı Artırın!

1- Sektörü Yakından Takip Edin

Başarılı pazarlama içerikleri oluşturmanın yolu, üzerinde çalıştığınız alanı iyi tanımaktan geçiyor. Yani hem kendi sektörünüzü hem de içeriklerinizi kapsayan sektörleri yakından takip etmelisiniz. Yeni gelişmeler, trendler ve rakip çalışmaları bir yana, söz konusu alanların tarihsel gelişimi de içerik üretiminde önemli bir rol oynuyor. Geçmişe yönelik okumalar, hedef kitlenizin yıllar içerisinde değişen ihtiyaçlarını ve ilgili sektörde bugünü hazırlayan şartları daha iyi kavramanızı sağlar. Bu da bir konu ile ilgili vereceğiniz bilgilerin daha derinlikli, özgün ve rafine olabilmesi adına önemli bir gerekliliktir. Hatta edindiğiniz tarihsel bilgilerin, yeni gelişmelerin ve öngörülerin tümünü tek bir yerde toplayarak kendi eşsiz kaynağınızı oluşturabilirsiniz.

2- Yazmayı Elden Bırakmayın

İçerik üretim aşamasında en zorlu dönemeçlerden biri, akıldan geçen düşüncelerin henüz yazıya dökülemeyecek kadar çiğ olmasıdır. Çünkü düşünceler ve konuşma dili ile yazı dili aynı kelimelerden oluşsa da yapı itibarıyla farklılıklar gösterir. – Deşifre yapanlar bilir, en güzel konuşmaların bile yazıya aktarıldığında yarım cümlelerle dolu olması şaşırtıcıdır. – Bu son derece doğal olmakla birlikte, sıklığını en aza indirmeniz de mümkün. Yazmayı mesai saatleri ile sınırlandırmadığınız müddetçe, çok daha akıcı bir şekilde olgun cümleler üretebilirsiniz. Elbette bundan kasıt, belirlediğiniz bir sektörle ilgili her gün uzunca içerikler oluşturmak değil. Gerek serbest düşünceleriniz gerekse de yaptığınız okumalarla ilgili notlar tutmak için günde 20 dakikadan daha az bir süre ayırmanız yeterli. Bu, içerik oluştururken yola daha gelişmiş fikirlerle çıkmanızı sağlar. Üstelik en üretken olduğunuz zaman dilimini belirlemeniz adına da oldukça faydalıdır. Kısacası yazmak için ilham beklemek yerine, yazarak kendinize yeni ilham kapıları aralayabilirsiniz.

3- Hedef Kitlenizi Gözlemleyin

Ne kadar iyi bir yazar olursanız olun, yazdıklarınızın değerini kitlenizin ilgisi belirler. Çalıştığınız marka ve hedef kitlenizin beklentilerinin, bazen yaratıcılığınızı kısıtladığını hissedebilirsiniz. Fakat bunları fırsata dönüştürüp daha yaratıcı olmak da yine sizin elinizde. Kitlenizi gözlemlediğinizde, hitap ettiğiniz kişilerin ilgi alanlarını ve sorunlarını da daha iyi tespit edebilirsiniz. Etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak için hedef kitle segmentasyonunun ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Kitlenizle ilgili yaş, cinsiyet, yerleşim yeri ve meslek gibi birçok bilgi, içerikleriniz için yeni ufuklar meydana getirebilir. Bu da kitlenizin dilinden anlayan içerikler oluşturmanızı ve onlara daha fazla fayda sunmanızı sağlar.

4- Kendi Dilinizi Yaratın

Yüzüklerin Efendisi’nin yaratıcısı J. R. R. Tolkien’a bir bakalım: Unutulmaz yazar, eşsiz hayal gücünün yanı sıra yarattığı Elf diliyle de yapıtının çıtasını en yukarıya taşıdı. Ancak başarılı içerikler üretmek için illa yeni gramer kuralları ve güzel sinonimli yapay diller yaratmanız gerekmiyor. Öyle olsa kimse kimsenin dilinden anlamaz değil mi? Neyse ki hedef kitlenizi elinizde tutmak veya genişletmek için yazdığınız dili güçlü ve özgün bir şekilde kullanmanız yeterli.

“Okuyucular bilgi için içeriğinizi tıklar, ancak kişilik için geri gelirler.” – Maggie Butler, HubSpot Pazarlama Operasyonu Sorumlusu

Unutmayın, sektörünüzdeki tek içerik yazarı siz değilsiniz. Siz nasıl ki sürekli okuyup yazarak belli bir alanda kendinizi geliştiriyorsanız, meslektaşlarınız da aynısını yapıyor. Bu da o konuda gözlem yapan, bilgi sunan ve tavsiyeler veren tek kalemin siz olmayacağınız anlamına geliyor. Karakteristik bir üslup ve yalnızca sizin sunabileceğiniz yorumlarla içeriklerinizi çok daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz. Ve bu her zaman işe yarar.

5- İçerik Kürasyonu Yapın

Siz de sosyal medya hesaplarınızda retweet veya paylaşım seçeneklerini sıkça kullanıyor olmalısınız. Bunu da genellikle katıldığınız veya söyleyecek fikirlerinizin olduğu konularda yapıyor olmanız muhtemel. Öyleyse şu alıntılayarak retweetleme veya yorumla paylaşma olayını web sitesi içeriği özelinde biraz daha genişletelim: İçerik küratörlüğü! İçerikleri yalnızca paylaşmak yerine o içeriklerle etkileşime geçmek, size benzersiz bir katkı sağlayabilir. İçinde bulunduğunuz sektörlerle ilgili birçok kaynağı artık taramaya başladığınızı varsayıyoruz. Bu durumda, okuduğunuz konularla ilgili farkında bile olmadığınız kadar geniş bir bilgi birikimi edinmiş olabilirsiniz. Okuduğunuz kaynaklara ekleyeceğiniz görüşler olduğunda, içerik kürasyonu yöntemini kullanabilirsiniz. Bu sayede kitlenize çeşitli güvenilir bilgiler sağlarken, kendi uzmanlığınızın meyvelerini de alabilirsiniz.

6- İçeriğinizi Hedef KPI’lara Göre Oluşturun

Markaların içerik pazarlama alanındaki öncelikleri, genellikle trafik ve potansiyel müşteri kazanımıdır. Ve içeriğin çevrim içi bir ortamda yayınlanması, beklenen trafik öngörülerinin karşılanacağı anlamına gelmez. Başta da söylediğimiz üzere birçok marka, yayınlanan içerikleri belli metrikler üzerinden değerlendirmeye tabi tutarak stratejilerine yön verir. Daha elle tutulur bir strateji oluşturmak için de “temel performans göstergeleri”nin (KPI: Key Performance Indicator) belirlenmiş olması gerekir. En yaygın kullanılan KPI’ları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sosyal medya trafiği (Bir sosyal medya yayınından içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı)
 • Doğrudan trafik (Web sitenizin URL’ini doğrudan tarayıcılarının adres çubuğuna girerek içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı)
 • Organik trafik (Bir arama motoru sonuç bağlantısından içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı)
 • Potansiyel müşteri veri tabanı (web sitenizde sunduğunuz bir kaynak karşılığında iletişim bilgilerini paylaşan kişi sayısı)

Siz de oluşturduğunuz içerikleri danışmanlık sunduğunuz markaların hedef KPI’larına göre optimize edebilirsiniz. Böylece içeriklerinizi web dünyasının kaderine teslim etmek yerine kullanıcılar için daha çekici kılabilirsiniz.  

7- Ağınızı Genişletin

Geniş bir bağlantı ağı, sadece kariyer fırsatları için değil hiç bitmeyen öğrenme yolculuğunuz için de harika bir kaynak olabilir. Öğreten, ilham veren ve yeni ufuklar açan kişilerle tanışmak sizi çok daha büyük başarılara götürebilir. Alanınızda öne çıkan düşünce önderlerinin seminerlerine katılarak veya onları sosyal medyada takip ederek kendinizi geliştirebilir ve yeni bakış açıları oluşturabilirsiniz.

8- Merakınızı Serbest Bırakın

Yenilikler, eskilerin sorgulanması ile başlar. Bu nedenle merak ve sorgulama isteği, içerik üretmek için de en gerekli ve geliştirilebilir özellikler arasında. Çünkü bunlar, mevcut sorunları daha iyi yorumlama becerisini ve güçlü çözümleri de beraberinde getiriyor.  Sadece karşılaştığınız bilgileri değil, kendi fikirlerinizi de sorgulayarak oluşturduğunuz antitezleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede daha eleştirel düşünerek tutarlı bilgiler ortaya koyabilir ve hem içerik danışmanlığı verdiğiniz markalara hem de kendinize değer katabilirsiniz.  

Nelere Değindik?

Belirli bir alanda içerik üretmek görünürde birçok kısıtlayıcı faktöre sahiptir. Bunun yanı sıra birlikte çalıştığınız markalar da pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak sizden en iyi performansınızı bekler. Yukarıda değindiğimiz alışkanlıkları kazanmak ise tek bir içerik üzerindeki ön çalışma sürenizi kısaltarak hedef kitleniz için çok daha değerli içerikler üretebilmenizi sağlar. Çünkü söz konusu kazanımlar, kendinize şu çok önemli özellikleri katabildiğiniz anlamına gelir:

 • Düzenli okuma / araştırma
 • Hızlı düşünme / yazma
 • Empati kurma
 • Dili doğru ve iyi kullanma
 • Birçok farklı kaynaktan yararlanma
 • Hedefe yönelik çalışma
 • Yol gösterici kişilere kulak verme
 • Merak duygusu

İşini severek yapan ve bu sebeple başarılı işler ortaya koyan içerik ajansları ve yazarları için tüm bunların tanıdık olduğunu tahmin edebiliyoruz. 🙂


12 Eylül 1995 tarihinde doğdu. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2 yıl yayıncılık alanında deneyim kazandıktan sonra İçerik Pazarlama alanına yöneldi ve 2019’dan itibaren kariyerine Makevisible’da devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Makevisible. Tüm hakları saklıdır.
Designed by ordek.co