Artan İçerik İhtiyacı için Etkili Bir Alternatif: İçerik Kürasyonu

Yazar: Çağla Mozakoğlu
21 Mayıs 2020

Kürasyon ve orijinal içerikte doğru dengeyi bulan siteler, hedef kitlelerine ulaşmakta bir adım öne geçiyor.

İçerik kürasyonu, orijinal içerikler üretmekten farklı olarak halihazırda var olan içeriklerin derlenmesi anlamına geliyor. Belirli bir konuya yönelik birden fazla kaynağın yer aldığı bu içerikler, çeşitli açıklamalarla zenginleştirilerek okura sunuluyor. Birçok yazarın dahil olduğu bu süreçte içerik, bir defalığına değil sürekli olarak farklı eklemeler yapılarak zenginleştiriliyor. 

İçeriğe Olan İhtiyaç Sürekli Artış Gösteriyor

Çevrim içi tüketimin artmasıyla birlikte kitlelerin bilgi ve eğlence talepleri de hızla artıyor. Buna bağlı olarak içerik üretiminde ilham ve zaman gerekliliği de doğru orantılı olarak daha büyük ihtiyaç haline geliyor. Bu durum, özellikle de birden fazla platformda ve çeşitli türlerde içerik üretimi söz konusu olduğunda kalitenin düşmesine yol açabiliyor. İçerik kürasyonu, işte tam da bu noktada markanın tutarlılığını koruması adına yardıma koşuyor.

İçerik Kürasyonu Markalara Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Kürasyon, bir içerik üreticisinin sıfırdan içerik oluşturmaya kıyasla daha fazla içerik yayınlanabilmesine imkan sağlıyor. Bu sayede hedef kitleyle sürekli etkileşimde kalmak da mümkün hale geliyor. İçerik kürasyonu doğru şekilde yapıldığında güvenilirlik oluşturuyor ve olası satış yaratmayı destekliyor. Bunun yanı sıra kitleye geniş bir perspektif sunma konusunda da büyük avantajlar sağlıyor.

“Kürasyonun en büyük avantajı şirketinizi veya markanızı hedef kitlenizle alakalı konular ve eğilimler için kesin bir kaynak olarak konumlandırmasıdır.”

Jason Miller

İçerik Pazarlama Müdürü, Linkedin

Kürasyonun bir diğer faydası da ağ oluşturma imkânı sunması. Başkalarının içeriklerini paylaşmak, etkileşime olanak sağlamakla birlikte influencer’lar ya da gelecekteki ortaklar ile bağlantı kurmak adına bulunmaz bir nimet denilebilir. Ayrıca derlenmiş içeriklerin bulunduğu sayfaların sık sık güncellenmesi de sitenin arama motorlarında üst sıralara taşınmasını sağlıyor. 

İçerik Kürasyonunda Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kürasyonun sıfırdan üretime kıyasla kolaylık sunması bir yana, çok sayıda içerik arasından seçim yapmanın da elbette bazı zorlukları bulunuyor. İçerikleri seçmeye dair kurallaşmış kriterler olmamakla birlikte birkaç detayı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunlardan ilki muhakkak ki hedef kitleyi tanımak ve ihtiyaçlarını bilmek. Bunun yanı sıra içerikleri seçerken şu sorulara göre adım atılması da fayda sağlayabilir:

  • Bu bilgiyi hedeflediğim kitleyle paylaşmalı mıyım?
  • Söz konusu enformasyonlar web sitemi ziyaret eden kişilere hangi konularda yardımcı olabilir?
  • Kullanacağım kaynak güvenilir mi?
  • Sayfamda yer vereceğim bu bilgiler eşsiz ve paylaşmaya değer olacak mı?
  • Oluşturacağım içerik okurlarda etki bırakacak mı?

Bir diğer önemli unsur da içerikleri çeşitlendirmek olarak açıklanabilir. İçerikleri blog, video ve görsel gibi şekillerde değerlendirmek, iletişim kanallarını çoğaltarak daha zengin bir iletişim sağlamaya yardımcı oluyor. Tabii ki bunlar için çok sayıda farklı kaynaktan faydalanmak da oldukça önemli. Bu sayede İçerik Ajansları tarafından hazırlanan içerikler daha güçlü ve sağlıklı hale getirilerek güvenilirlik kazanıyor ve dolayısıyla daha tercih edilebilir hale geliyor.

İçerik Kürasyonu için Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Yeni Başlayan İçerik Küratörleri için Kürasyon Araçları 

Pocket: Uygulamaya getpocket.com adresinden üye olduktan sonra, dökümanlar depolanabiliyor ve etiketlerle gruplandırılabiliyor. Bu sayede içeriklere herhangi bir yerden ulaşmak oldukça kolaylaşıyor.

Elink.io: Bu araç sayesinde bağlantılarınızı bir web sayfasına dönüştürebilir, bir blog ya da web sitesine yerleştirebilir ve bülten olarak gönderebilirsiniz.

Flipboard: Uygulamayı indirdikten sonra bir hesap oluşturmak ve ilk içerikler için “Dergi Oluştur”a tıklamak yeterli. Diğer kullanıcıların da sizi takip edip paylaşabilmesi için içeriklerinizi herkese açık hale getirmelisiniz.


Orta Düzey İçerik Küratörleri için Kürasyon Araçları

Scoop: Bu uygulama, görüntülemek ve paylaşmak için en alakalı içerikleri oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda tamamlayıcı konuları ve diğer Scoop.it kullanıcılarını takip etmeyi de öneriyor.

Feedy: Bu araç, bilgisayar veya mobil cihazlarınız aracılığıyla dilediğiniz kaynakları tek bir yerde toplayabilmenizi sağlıyor. Bulut tabanlı bir hizmet olduğunu belirtmekte de yarar var.


İleri Düzey İçerik Küratörleri için Araçları

Curata: kullanıcılara kendi kitleleriyle ilgili içeriği keşfetme ve tavsiye etme imkânı sunuyor. Kullanıcılar içerik kaynaklarının incelenmesi için ayarlamalar yapabiliyor ve sonrasında bunları tek bir merkezi platformdan dağıtabiliyor.

PublishThis: PublishThis de tıpkı Curata gibi, kitleniz için alakalı içerik sunarak kalite ve güvenilirliği artırıyor. Böylece günlük kürasyonla harcanan zamanı azaltıyor.


Size En Uygun Aracı Seçin

İçerik kürasyonunu uygulama konusunda en önemli kıstası, markanın pazarlama stratejisinde bu tür içeriklerin sağlayacağı katkıyı saptamak oluşturuyor. Bununla birlikte içerik pazarlama ekibinin büyüklüğü ve iş hacmi de içerik kürasyonuna olan ihtiyacın belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. 

İşletme ve ekip büyüdükçe, içerik kürasyonu için daha kapsamlı yazılıma sahip olan araçlara ihtiyaç duyulabilir. Gelişmiş araçlarda herkesin aynı sayfaya ulaşabiliyor olması iş süreci bakımından büyük kolaylık sağlıyor. Fakat tek kişilik bir pazarlama departmanı için başlangıç ve orta düzey uygulamalar, ihtiyacı karşılamaya yeterli oluyor.

Özetle

İçerik kürasyonu, zamandan ve efordan tasarruf ederek içeriklerinizi çeşitlendirebilmeniz adına oldukça etkili bir çözüm. Ayrıca bu konuya yönelik geliştirilmiş araçlarla iş sürecinizi çok daha kolay bir hale getirmeniz de mümkün. Yalnızca birkaç püf noktaya dikkat ederek yapacağınız içerik kürasyonlarıyla siz de hedef kitlenize nitelikli içerikler sunmaya ve sitenizin ziyaretçi trafiğini artırmaya hemen başlayabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken en temel unsurlar ise şu şunlar:

  1. Hedef kitlenizi iyi tanımak
  2. Çok sayıda kaynak taraması yapmak

Üstelik bu sayede içerik kürasyonunun yanı sıra tüm içerik çalışmalarınızı etkili bir şekilde yürütebilirsiniz.


23 Mart 1995 tarihinde doğdu. 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı’ndan mezun oldu. Aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmekle birlikte, mesleki yolculuğunu Makevisible bünyesinde İçerik Yazarlığı pozisyonunda sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Makevisible. Tüm hakları saklıdır.
Designed by ordek.co